راهنمای داکت اسپلیت هیتاچی

یکی از دلایل کم شدن گاز داکت اسپیلت

آسیب دیدن لوله های داکت اسپیلت و کندانسور و اواپراتور داکت اسپیلت سبب ایجاد نشتی در داکت اسپیلت شده و گاز موجود در داخل آن کاهش میابد و به مرور زمان تخلیه میشود که این مورد باعث کاهش سرما دهی داکت اسپیلت شده و درنهایت سبب میشود داکت اسپیلت باد گرم بدهد. استفاده از داکت اسپیلت در این شرایط باعث سوختن کمپرسور آن می شود.
تعویض کمپرسور دستگاه داکت اسپیلت هزینه بالایی دارد لذا مصرف کنندگان و تعمیرکنندگان داکت اسپیلت تمام سعی خود را میکنند تا از آسیب دیدن و سوختن کمپرسور جلوگیری گردد

لازم به ذکر است تمیز کردن وشستشوی فیلترهای داخلی داکت اسپیلت علاوه بر افزایش سرما و تصفیه هوای محیط ، به مقدار زیادی در کاهش مصرف برق داکت اسپیلت کمک میکند.
جهت بیرون آوردن فیلترهای داکت اسپیلت ابتدا درب روی سقف را باز کنید. فیلترهای داکت اسپیلت در قسمت ورودی دستگاه میباشند قسمت ورودی جایی است که دستگاه داکت اسپیلت هوا را میکشد. سپس میتوانید فیلتر داکت اسپیلت را بیرون آورید.

بایدها و نبایدهای خرید داکت اسپیلت در کرج و تهران

داکت اسپیلت امروزه یکی از رایج ترین سیستم های سرمایش و گرمایش محسوب شده...

نکات مهم انتخاب انواع  داکت اسپیلت:

1. ساختار داکت اسپیلت:

داکت اسپیلت

 امروزه یکی از رایج ترین سیستم های سرمایش و گرمایش محسوب شده که  از بارزترین ویژگی های این سیستم ، تهویه کلیه فضاها در یک واحد آپارتمان بصورت همزمان  با اجرای کانالها در بالای سقف کاذب می باشد .
استفاده از داکت اسپیلت ها برای سرمایش و گرمایش آپارتمانهای مسکونی ، اداری ، برج ها ، ویلاها و ... کاملا مناسب می باشد .

•    داکت اسپیلت  متشکل از 2 بخش یونیت داخلی ( هواساز) و یونیت خارجی ( کندانسینگ یونیت ) می باشد که این 2 بخش توسط 2 لوله مسی به یکدیگر متصل شده و قادر به تامین هوای سرد و گرم و توزیع آن توسط کانال ها به اتاق ها یا سالن در هر واحد آپارتمانی (از بالای سقف کاذب) می باشد.
•    مایع مبرد خنک شده  در کندانسور  از طریق لوله  مسی به شیر انبساطی (expansion valve) و از آنجا بصورت گاز مبرد و آماده برای جذب گرمای محیط، به کویل یونیت داخلی منتقل می گردد. در کویل های یونیت داخلی گرمای هوای محیط داخلی توسط گاز مبرد درون کویل گرفته شده و هوای خنک شده توسط فن  (پنل داخلی ) به درون کانال رفت هوا منتقل می گردد .

2. روش های تامین گرمایش در داکت اسپیلت ها :

 

•    کویل آب گرم :

کویل اب گرم

در ساختمان هایی که از داکت اسپیلت استفاده می نمایند ، رایج ترین روش تامین گرمایش که در 90 %  موارد، مورد استفاده قرار می گیرد ، استفاده از کویل آب گرم متناسب با ابعاد دهانه خروجی هر داکت اسپیلت می باشد .در زمستان آب گرم توسط سیستم حرارت مرکزی ساختمان ( موتور خانه ) و یا پکیج گرمایشی آن واحد تامین گردیده و با ورود به کویل آب گرم داکت اسپیلت  ، هوای گرم مورد نیاز آن  واحد را تامین می نماید.

•    هیت پمپ :

هیت پمپ

روش دیگرتامین گرما ،  استفاده از داکت اسپیلت هایی است که مجهز به سیستم هیت پمپ می باشند. هیت پمپ ها علاوه بر مصرف برق زیاد و ظرفیت گرمایش ناکافی در بسیاری از مناطق ، ممکن است در سرمای زیر صفر زمستان موجب یخ زدگی کندانسور گردند.

•    کویل برقی :

استفاده از کویل برقی  در داکت اسپیلت ها بمنظور تامین گرمایش به ندرت اتفاق می افتد و مصرف برق بالایی را نیز به همراه دارد. در این صورت جهت سیستم گرمایش نیازی به وجود آب گرم نمی باشد لذا از این مدل در فضاهایی که مجهز به لوله کشی گاز یا موتور خانه مرکزی نمی باشد ، استفاده می گردد.

3. برند داکت اسپیلت:

داکت اسپیلت عموما به جای چند اسپیلت در یک واحد مورد استفاده قرار می گیرد و کارشناسان می توانند مناسبترین انتخاب از برندهای برتر را بر اساس شرایط فنی و اقتصادی در هر پروژه به شما معرفی نمایند.

4.ظرفیت داکت اسپیلت

معمولا هنگام برآورد اولیه ظرفیت سرمایش داکت اسپیلت مورد نیاز هر آپارتمان در شرایط آب و هوایی مانند تهران و در طبقات وسط ساختمان (که در معرض تابش نورخورشید به سقف در تابستان و سرمای سطح بام در زمستان نمی باشند) ،  به ازا هر 35 یا 40 متر مربع سطح کلی و ناخالص آپارتمان حدود یک تن تبرید (ظرفیت داکت اسپیلت) در نظر گرفته می شود هر متر مربع فضای مفید حدود 400 ( btu/hr  )   می باشد بنابراین اگر متراژ هر یک از واحد های آپارتمان شما بیش از 120 متر مربع باشد ، بهتر است برای هر واحد دو دستگاه داکت اسپیلت مورد استفاده قرار گیرد .همچنین در نظر داشته باشید که هر BTU  12000  معادل یک تن تبرید می باشد.

•    برای آپارتمان های تا متراژ 150 متر مربع نیز می توان از داکت اسپیلت های تک فاز ولی با برق 32 آمپر (برخی برندها) استفاده نمود و نیازی به تقاضای برق سه فاز (از شرکت برق) نمی باشد .

•    در صورتیکه واحدهای آپارتمان شما حتی تا متراژ 200 متر مربع باشند نیز می توانید با استفاده از برق تک فاز ولی 50 آمپر از داکت اسپیلت های تک فاز استفاده نمایید .سازندگان برای واحدهای بالاتر از 200 متر مربع موظف به اخذ برق سه فاز بر اساس بخشنامه شرکت توانیر می باشند .

•    یکی از نکات مورد توجه در انتخاب داکت اسپیلت ها ، در نظر گرفتن حجم هوادهی آنها می باشد که معمولا به ازا هر یک تن ظرفیت داکت اسپیلت معادل CFM  400  حجم هوادهی مناسب است . بدیهی است در صورت کمتر بودن حجم هوادهی میزان صدای داکت اسپیلت کمتر و در صورت بیشتر بودن هوادهی ، میزان صدا بیشتر خواهد بود .

5. گروهبندی داکت اسپیلت:

داکت اسپیلت را می توان به دو گروه زیر تقسیم بندی نمود :

•    داکت اسپیلت معمولی گرید( B )

•    داکت اسپیلت کم مصرف اینورتر گرید( A)

جهت جلوگیری از  هزینه بالای مصرف برق ، داکت اسپیلت های اینورتر  با رده انرژی A ، طراحی و تولید گردیده اند .در داکت اسپیلت های اینورتر کمپرسور با قابلیت دور متغیر عمل می کند که با کاهش مصرف ، دور کمپرسور پایین  و با افزایش مصرف دور کمپرسور بالا می رود .

6. مزایای استفاده از داکت اسپیلت :

•    کاربرد دوگانه سرمایش و گرمایش

•    حذف سیستم چیلر , برج خنک کننده , موتور خانه مرکزی , رادیاتورها و لوله کشی های مربوطه

•    امکان استفاده از هوای تازه (Fresh Air) در صورت نیاز

•    مصرف برق کمتر نسبت به سایر کولر های گازی دیواری

•    حذف رطوبت از فضا و فیلتراسیون هوا و کاهش آلودگی و بیماری‌

•    امکان استفاده از سیستم گرمایش با کویل آبگرم

•    قابلیت نصب داکت اسپیلت  برای فضاهای وسیع با کاربری متنوع

•    امکان قراردادن فیلتر تصفیه هوا و نیز کنترل دمای هر نقطه از فضا به وسیله دریچه های ترموستاتیک تنظیم هوا بصورت مجزا

•    راه اندازی و کاربری آسان داکت اسپیلت ها

•    طول عمر مناسب داکت اسپیلت ها

7.ویژگی  دستگاه های داکت اسپیلت

از دیگر ویژگی های دستگاه های داکت اسپیلت می توان به موارد زیر اشاره نمود :

•    حذف کانال‌کشی عمودی و کاهش فضای مشاع مجتمع‌های آپارتمانی

•    انتقال یکنواخت سرما و گرما از طریق کانال های اجراشده در بالای سقف کاذب

•    استقلال برای هر واحد آپارتمانی و در نتیجه کاهش هزینه‌های نگهداری و عدم نیاز به استفاده از تکنسین نگهدارنده

•    نگهداری و تعمیر ساده و ارزان داکت اسپیلت و عدم نیاز به سرویس‌های دوره ای

•    حذف لوله‌کشی پراکنده در کف و سقف واحدها

•    قابلیت نصب افقی در حداقل فضا

8. معایب استفاده از داکت اسپیلت ها :

•    در صورتی که زیر دستگاه داکت اسپیلت قرار داشته باشیم ،صدای مشخص فن و عبور هوای مکش دستگاه در بعضی برندهای داکت اسپیلت ها ممکن است زیاد به نظر برسد ، بنابراین بهتر است به هیچ وجه داکت اسپیلت در بالای سقف کاذب اتاق خوابها و اتاق TV و یا نشیمن قرار نگیرد .بنابراین محل مناسب نصب آنها حتی المقدور در بالای سقف کاذب ورودی یا راهروها وفضاهای ارتباطی آپارتمانها می باشد. (بمنظورجلوگیری از ایجاد صدای مزاحم در اتاق های خواب ، بهتر است ظرفیت داکت اسپیلت نصب شده در بالای سقف کاذب راهروی اتاق خوابها بیشتر از 2 تن نباشد .)

•    به هیچ عنوان محل نصب دستگاه داکت اسپیلت ها را در بالای سقف کاذب حمام یا  سرویسهای بهداشتی در نظر نگیرید.

•    همچنین در صورت عدم نصب دریچه های ترموستاتیک تنظیم هوای ورودی در هر یک از فضاهای آپارتمان  (که معمولا هم نادیده گرفته می شود)، هیچ کنترلی روی تنظیم دمای هر یک از فضاها به تفکیک و ایجاد دمای قابل کنترل در هر یک از اتاق ها  وجود نخواهد داشت .

•    یکی از محدودیت های استفاده از داکت اسپیلت ها نصب یونیت خارجی (کندانسینگ یونیت) در فضای خارجی ساختمان است ،اصولاً نصب تعداد زیاد کندانسینگ یونیت ها برای مجموعه داکت اسپیلت های یک ساختمان در صورتی که محل نصب این یونیت ها روی بام ساختمان نباشد می تواند به زیبایی نمای ساختمان لطمه وارد کند و چنانچه امکان نصب آنها در بام ساختمان وجود داشته باشد باید علاوه بر بررسی توانایی امکان ساکشن گاز مبرد از پنل داخلی تا کندانسینگ یونیت نصب شده در بام در ظرفیت مورد نظر ، هزینه های اجرای انجام لوله های رابط مسی و تمهیدات دیگر را نیز در نظر گرفت.

•    حداکثر طول لوله های رابط (مسی) بین پنل داخلی داکت اسپیلت تا کندانسور بیرونی براساس ظرفیت و نظر کارشناس  بین 10 تا 30 متر می باشد.

نمایندگی داکت اسپلیت آماده ارائه بهترین نوع داکت اسپیلت ها درتهران می باشد. در صورت تمایل با ما تماس حاصل نمایید.