داکت اسپلیت کانالی

مزایا و معایب داکت اسپلیت

داکت اسپلیت به علت دارا بودن ظرفیت برودتی بالا در سقف کاذب و یا اتاقک موتورخانه نصب می شود و هوا را توسط کانال های مربوط مکش و هدایت می کند.

داکت اسپلیت 

داکت اسپلیت از نظر لغت به معنای کولر گازی دو تکه کانالی می باشد. این تجهیزات با توجه به ظرفیت برودتی بالا در سقف کاذب یا اتاقک موتورخانه نصب شده و هوا را توسط کانال های مربوطه مکش و به فضای مورد نظر هدایت می کند.

داکت اسپلیت از نظر ساختمان و شکل ظاهری بسیار ساده تر و بدون قاب یا بدنه می باشند. و این موضوع به دلیل محل نصب آن بوده اما در مقایسه ای ساده می توان گفت قیمت داکت اسپلیت نسبت به کولر گازی هم توان خود بالاتر است زیرا کمپرسور قوی تر، بدنه تمام فلزی و صنعتی داشته و فن های آن جهت غلبه بر افت فشار کانال توان بیشتری دارند.

از داکت اسپلیت در فضاهای بزرگ با تعداد اتاق یا پارتیشن بندی شده استفاده می شود. گردش هوای بهتر در محیط، اشغال فضای بسیار کم و مهم تر از همه امکان اضافه کردن کویل گرمایشی برای فصول سرد سال از مزایای داکت اسپلیت می باشد.

در کنار این مزایا معایبی چون قیمت بالا ، نیاز به نصب در سقف کاذب یا اتاقک خاص، نیاز به کانال کشی را برای داکت اسپلیت می توان نام برد.

یونیت های خارجی داکت اسپلیت و کولر گازی ها از نظر ظاهری مشابه هم هستند اما همان طور که گفته شد کمپرسور قوی تر جهت لوله کشی تا ارتفاع 50 متر دارند.

طریقه نصب داکت اسپلیت 

قبل از خرید و سفارش داکت اسپلیت برند دستگاه خود را مشخص و با مشورت  کارشناسان همان شرکت از مدل، ظرفیت، مشخصات فنی، شرایط نصب و گارانتی اطمینان حاصل فرمائید.

به دلیل توان بالای سرمایشی داکت اسپلیت ها در اکثر موارد برق مصرفی آن ها سه فاز می باشند. لذا نوع برق دستگاه و برق محل نصب را مطابقت دهید.

پنل داخلی توسط میله های مهار و ساپورت فلزی به سقف ساختمان متصل شده سپس کانال کشی و در نهایت توسط سقف کاذب پوشش داده می شود. در زمان ساخت ساختمان محل نصب را مشخص و زیر ساخت مناسب را با راهنمایی کارشناس شرکت در نظر بگیرید.

 

حدالامکان کانال ها را عایق کرده تا از تعریق و آبریزی روی سقف کاذب جلوگیری شود.

فراموش نکنید که داکت اسپلیت ها نیز مانند کولر گازی لوله درین لوله تخلیه دارند تا آب حاصل از تعریق کویل سرمایشی آن در فصل تابستان به فاضلاب هدایت شود و لذا تمهیدات لازم برای این لوله در نظر گرفته شود.

ابعاد دریچه و کانال بر حسب نیاز هوا اتاق محاسبه و طراحی می شود ابعاد کوچک دریچه باعث ایجاد سروصدا و ابعاد بزرگ باعث تقسیم نامناسب بار سرمایش یا گرمایش می شود.

 

در اکثر موارد جهت کاهش هزینه کانال کشی مسیر هوای برگشتی حذف و فقط یک دریچه در زیر دستگاه جهت برگشت هوا نصب می شود. این دریجه باید در فضایی تعبیه شود که فاصله آن با تمام محیط های تحت پوشش و دریچه های خروجی داکت اسپلیت یکسان باشد. و اگر هوای خروجی از طریق کانال به اتاق های جداگانه ارسال شوند بروی درب هر اتاق دریچه ای برای برگشت هوا نصب شود.

پنل خارجی در محلی نزدیک به محل نصب پنل داخلی جای گذاری می شود.

از نور مستقیم آفتاب به پنل خارجی حدالمقدور جلوگیری شود.

نصب و راه اندازی دستگاه جهت استفاده از ضمانت و خدمات پس از فروش باید توسط شرکت معتبر  وارد کننده یا ضمانت کننده انجام شود.